Object van de maand februari 2026
Stikketrommel, theestoof en lunchbox
Het landleven vroeger bestond uit lange, zware dagen op het land: zaaien, planten, onkruid wieden en oogsten. Vaak werkte men op de knieën en meestal in een kromme houding. Daarnaast kostte het moeite om de vaak verspreid liggende percelen met de schuit te bereiken. Om dat vol te houden had je stevige kost en voldoende drinken nodig.
Het eten werd door “moeder de vrouw” verpakt in een stikketrommel, waarin de boterhammen tot aan de schafttijd veilig bleven. Om iets warms te kunnen drinken ging er een theestoof mee. Door onderin de stoof gloeiende kooltjes te leggen bleef de thee in de houder warm. Op het land werd vaak een klein houten schuurtje gebouwd, met een kist of een zitkrukje, zodat men zich bij guur weer enigszins beschut kon zitten. Je hoeft er niet naar terug te verlangen.
Tegenwoordig is de stikketrommel vervangen door een plastic lunchtrommel en de stoof door een thermosfles. Het hutje is nu een comfortabele keet, die zo nodig met het werk meeverhuist. Dankzij de verkaveling is het land sneller en gemakkelijker te bereiken.
Carla Moonen
